Jadranje za jutri 2017

Izobraževalno- terapevtski projekt Športnega društva Sappa ” Jadranje za jutri” se je v soboto 27.5. 2017 končal. Od osmih  izvedb projekta, smo se mi – zaposleni in otroci/ mladostniki VZ Kranj – udeležili že šestič. Projekt je bil letos razširjen na cel teden in razdeljen v dva dela. Prvi del je potekal od 20.5. 2017 do 24.5. 2017, drugi del pa od 24.5. 2017 do 27.5. 2017. Na obeh delih smo bili prisotni udeleženci iz VZ Kranj, 12 otrok s spremljevalci.  V  prvem delu smo odjadrali čez Kvarnerski zaliv in se prvo noč ustavili v zalivu Macarol na Unijah, drugi dan smo se odpeljali ob otoku Lošinju in Cresu do mesta Cres in tam prenočili, tretji dan pa smo se  zopet preko Kvarnerskega zaliva vrnili v naše matično pristanišče v Puli. V drugem delu pa smo se odpeljali na Brione, kjer smo prav na dan mladosti obiskali muzej Josipa Broza Tita in se iz vlakca razgledali po otoku. Zadnji dan pa smo s pomočjo prijetnega vetriča odpeljali v Premanturski zaliv na kopanje. O nepozabnih doživetjih pa govorijo priložene slike.

Hvala ” Sappovci”  za izvrstno organizacijo in strokovno izpeljan program in vse ure, dneve in mesece, ki ste jih popolnoma prostovoljno vložili v projekt.

Lp Mojca in Katarina

Skozi oči begunca: ogled predstave Društva Humanitas

V četrtek 25. maja smo na bivši dan mladosti odšli v Ljubljano v zaklonišče pod Ajdovščino pogledat predstavo, ki opisuje, kaj so doživljali ljudje, ki so bili zaradi takih ali drugačnih razlogov prisiljeni zapustiti svoje domove, življenja, mladost, družine, prijatelje in enostavno zbežati drugam, kamorkoli, kjer ne bodo živeli v smrtnem strahu zaradi vojne, preganjanja, sovražnosti. Mnogi med njimi so šli tudi skozi Slovenijo, nekateri so se ustavili pri nas za vedno. Skozi predstavo smo potovali skozi izkušnje, ki so bile predvsem razčlovečenje, razvrednotenje vsega, kar je v življenju pomembno, izkušnjo, da si lahko nekomu samo in zgolj umazana številka, ki je zanj ali zanjo nepomembna in nepotrebna na tem svetu. In dokler tega ne doživiš, si ne predstavljaš, kaj to pomeni.

European Citizenship Through Landscapes – Finska 2017

Skupina naših otrok z mentoricama Katarino in Petro so se v maju odpravili na tabor na Finsko, v organizaciji mesta Helsinki. Skupaj so zbrali finsko mladež, ki se jo bojda vzgaja po principih “cikličnega časa” in “notranjih vzgibov”, kar v praksi deluje precej kaotično, nemško ekipo občutljivih deklet, ki dajejo poudarek na neomejeni emotivni izraznosti (tj. v dani situaciji večdnevni jok) in pet naših otrok (Vzgojni zavod Kranj), ki se pod taktirko mentoric trudijo preživeti v surovih razmerah, upoštevajoč kako navodilo, ki bržkone ni brez veze. Tako smo tri dni veslali po reki nekje ob ruski meji in ko sem se sprijaznila, da nič ne bo tako, kot bi bilo pričakovati, se je izkazalo, da je v resnici osupljivo lepo. In strašno zabavno. Naših pet pa je ponovno dokazalo, da so neuničljivi in da lahko. Čisto vse.

Zapisala: Petra